„Člověk musí vždycky snít výš, než na co má.“


Z MÉDIÍ: Den D: Krajské zastupitelstvo otevře téma čistek v muzeích a galeriích

26.06.2017 00:00
Ústecké krajské zastupitelstvo se dnes bude zabývat čistkami v krajem spravovaných muzeích a galeriích. Přesněji řečeno: téma otevře opozice. Kraj zaujal pozici „mrtvého brouka“ a veřejně téma nijak nekomentuje. Nereagoval na kritiku, že jde o připravenou akci, která má odstranit nepohodlného ředitele chomutovského muzea. Nevysvětlil, co má na mysli „změnou směřování“ ani co je ona „přirozená obměna“, o které se píše v důvodové zprávě pro květnové odvolání.
 
HlídacíPes.org v minulých dnech detailně zmapoval pozadí příběhu, který v květnu vyvrcholil odvoláním pětice ředitelů krajských muzeí a galerií. Prý se chce při jejich vedení ubírat jiným směrem. Jakým? To tají.
 
Rošáda ovšem působí dojmem, že jde o vyřizování účtů s šéfem Oblastního muzea v Chomutově Stanislavem Dědem. S ním mají komunisté ve vedení kraje dlouhodobé spory, které letos vyvrcholily vyvěšením tibetské vlajky na budově muzea.
 
Projděte si vše o kauze podrobně v pěti bodech.
 
Koho se odvolání týká?
 
Rada kraje v květnu odvolala ředitele Oblastního muzea v Chomutově, Oblastního muzea v Děčíně, Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Galerie Benedikta Rejta v Lounech a Galerie výtvarného umění v Mostě.
 
Šestým ředitelem, který svůj mandát bude muset obhájit, je ředitel Regionálního muzea v Teplicích, kterému vypršela smlouva.
 
Konkursy se týkají nejprve muzeí: už minulý týden proběhly v Chomutově a Děčíně. Trojice galerií má na řadu přijít na podzim.
 
Co je v pozadí?
 
Podle odvolaného ředitele chomutovského muzea Stanislava Děda existuje přesvědčivý důkaz toho, že celá věc není, jak se jeví a jak je oficiálně zdůvodňována. „Když jsem podával přihlášku do konkursu, dostal jsem se do konfrontace o charakter toho výběrového řízení a zazněla věta: Řeknu to takhle: Je za tím ještě něco, ale nemůžeme se stavět proti politikům,“ prohlásil v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
 
Jinými slovy: po březnové akci Vlajka pro Tibet, kterou Děd vyvěsil před muzeem, vznikl na kraji plán „schovat“ Dědovo odvolání za širší výměnu ředitelů maskovanou jako blíže neurčenou změnu koncepce. Politici poručili, krajský odbor kultury a památkové péče konal a dál koná.
 
Jak kraj změny (ne)vysvětluje?
 
Kraj změny obhajuje potřebou provést „přirozenou obměnu“ ředitelů pěti ze třinácti vedoucích, kteří po nástupu nového vedení ještě nebyli vyměněni. Nestanovil přitom žádnou koncepci nebo směr, jakým by se instituce měly nově ubírat.
 
V důvodové zprávě pro jednání rady, na základě které byli ředitelé odvoláni, vystupuje zvláštní termín „přirozená obměna“ hned několikrát. Kraj přitom odmítá odpovědět na otázky, co takový termín vlastně znamená a o jaký zákonný rámec se opírá. Podle odvolaných ředitelů může jít o diskriminaci podle věku.
 
A ještě perlička – „přirozená obměna“ podle představ vedení kraje odkazuje i na případy, kdy ředitel ve funkci zemře. „Ústecký kraj jako nový zřizovatel ponechával tyto manažery ve funkcích řídit odborné příspěvkové organizace. Postupem času došlo na částečnou přirozenou obměnu danou především zvyšujícím se věkem generace ředitelů (4 odchody do starobního důchodu a dvě úmrtí ve funkci),“ píše se ve zprávě, kterou má redakce HlídacíPes.org k dispozici.
 
Co na to opozice?
 
Krajský zastupitel a starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS) požadoval vysvětlení na minulém jednání zastupitelstva. Až před několika dny mu odpověděl ředitel odboru kultury a památkové péče Radek Spála.
 
Odpověď je prakticky totožná se zdůvodněním, které měla na stole Rada kraje, když rozhodovala o odvolání. Žádné důvody pro odvolání neobsahuje, pouze znovu pracuje se sporným termínem „přirozená obměna“.
 
Kulhánek toto vysvětlení odmítl a Spálovi napsal, že požaduje nové, konkrétnější. „Je mi jasné, že dostal pokyn a musí vymýšlet důvody. Platí, že v pondělí na zastupitelstvu Ústeckého kraje budu chtít znát konkrétní důvody, a ne tu snůšku výmyslů na úrovni páté obecné,“ uvedl Kulhánek pro HlídacíPes.org.
 
Zahraniční reakce
 
Kauza už má dopad i v zahraničních výtvarných kruzích, a kraji tak hrozí mezinárodní ostuda.
 
Známý francouzský výtvarník a vysokoškolský profesor Pierre Mabille žádá hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM), aby zasáhl a přehodnotil záměr krajské rady. Mabille svůj protest namířil proti odvolání šéfa mostecké Galerie výtvarného umění Petra Svobody, se kterým spolupracoval na své zdejší výstavě v roce 2003.
 
Prostestní dopis radě kraje odeslal také Miloslav Moucha, výtvarník českého původu, který žije ve Francii. V roce 1968 odešel do Paříže, v roce 1974 byl jmenován profesorem na Ecole des Beaux-Arts v Besanconu.
 
„Byl jsem naprosto šokován zprávou o hromadném propuštění několika odborníků na poli výtvarného umění, jejichž práci po léta kladně hodnotila celá výtvarná obec, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí. Vysvětlení této akce je hodno padesátých let v komunistickém Československu,“ napsal profesor Moucha.
 

—————

Zpět